Umíme rozlišit syntetickou příchuť v liquidu od přírodní už při zběžném pohledu na etiketu výrobku? Víme přesně, co je aroma a co znamená flavor? A rozumíme vůbec dostatečně anglickým výrazům používaným ve světě vapingu?

Pět týdnů po zveřejnění tohoto článku ztropila ve vaperském světě skandál tzv. Opičí výzva. Pokud jste se s ní setkali a zajímá vás názor autora článku na domnělou kauzu, najdete ho zde.

Mnozí v tom máme poněkud chaos, možná by tedy bylo dobré si některé pojmy v krátkosti vysvětlit.

CONCENTRATE

Anglicky concentrate, česky a slovensky koncentrát.

Koncentrát je zahuštěný roztok. Vzniká odpařením původně obsažené vody například z jablek. Vemte jich deset tun, rozdrťte je, vylisujte, pasterizujte a nechte odpařit původně obsaženou vodu, získáte průmyslový jablečný koncentrát pro výrobu tzv. pomerančového džusu (jablečného samozřejmě taky). Skutečný pomerančový džus se ovšem vyrábí jednoduše vylisováním šťávy z pomerančových plodů. V Itálii nebo jinde na jihu si ho běžně můžete koupit přímo na ulici. Kdo má tu možnost, nepije už jiný pomerančový džus, než ten čerstvě vylisovaný.

Ve vapingu se výraz koncentrát používá zřejmě proto, aby každému bylo jasné, že tu šťávu uvnitř lahvičky je nutné před použitím naředit do podoby e-liquidu (že daná příchuť je tedy koncentrovaná), jinak si ten nesmysl neumím vysvětlit. Nejde totiž o koncentrát, ale o příchuť – flavor! Až na výjimky, kdy příchuť obsahuje čistě jen rostlinný glycerin, nebo se jedná o směs rostlinného glycerinu a propylenglykolu (či alkoholu a propylenglykolu), je to vždy 100 % propylenglykol a tahle informace je obsažená na etiketě výrobku.

Jenže co je to v tom propylenglykolu, co tvoří tu chuť?

AROMA

Slovensky vôňa, česky vůně.

Mezi slovenskými vapery se pro vůni vžil výraz aróma namísto vôňa, ale používá se bohužel i pro příchuť a vzniká tím zmatek v celém československém vaperském prostředí. Příchutím se říká aromata, což je chybné a matoucí označení. Nelijeme si přece do atomizérů parfém!

V zásadě ani nepotřebujeme, aby náš liquid voněl a taky ve většině případů nevoní, a když už, tak velice jemně, skoro neznatelně. Jsou samozřejmě výjimky, intenzivně voní třeba anýz, pokud je v liquidu obsažen.

Ano, aroma je blbost. Ledaže jde o cíleně aromatickou příchuť vytvořenou průmyslově, synteticky, laboratorně.

FLAVOR

Slovensky príchuť, česky příchuť.

To je to, o co nám vaperům jde, aby náš e-liquid nějak chutnal, ať už po ovoci, nebo po tabáku. Chceme si užít chuťové vjemy. Odpařovaný liquid proto obvykle obsahuje příchuť, která nám chutná, vůně je nám celkem putna. Jsou sice na trhu příchutě, které voní, ale mnohdy jejich „vůně“ spíš obtěžuje okolí. Typicky je to například doutníkový odér linoucí se za uživatelem syntetických tabákovek. Syntetické (laboratorně vyrobené) jsou ostatně všechny příchutě s výjimkou macerátů.

SYNTHETIC

Syntetický. Tento výraz se na žádné etiketě nedočtete. Žádný výrobce se nechlubí tím, že jeho příchuť (nebo aroma, chcete-li) je vyrobena synteticky, čili uměle, že vznikla v laboratoři.

Ano, jsou to přesně ty příchutě, u kterých si vapeři často stěžují na nepříjemnou chemickou pachuť. Ty totiž mohou obsahovat rozpouštědla jako alkohol nebo aceton a nebo ochucovadla jako acetoin, diacetyl nebo acetylpropionyl, které průmyslově vyráběným syntetickým e-liquidům dodávají typicky máslovou, krémovou či karamelovou chuť. Syntetické liquidy a příchutě jsou všechny ty, které nenesou označení jako ORGANIC NATURAL EXTRACT. Přírodní složky jsou v nich nahrazeny chemickými sloučeninami tak, aby výsledná směs chutnala přibližně stejně, jako jejich původní přírodní předloha.

V syntetických příchutích a liquidech tak můžete najít množství různých chemikálií. Stačí, když výrobce na etiketu nebo do tzv. bezpečnostního listu uvede jejich výčet v povinné větičce o obsažených nebezpečných látkách a nařízení (ES) č. 1272/2008 je tím naplněno. Vy potom vdechujete chemii určenou původně do aviváže, čistících prostředků, kosmetických krémů nebo parfémů, například:

  • citral
  • 1-(thiazol-2-yl)ethan-1-on
  • furaneol
  • d-limonen
  • pentan-2,3-dion
  • methyl-cinnamát
  • 4-hydroxy-2,5-dimethylfuran-2(3H)-on
  • 4-methoxybenzylalkohol
  • piperonal

Jistě, jsou to lidově řečeno sračky, ale pokud jejich koncentrace není nadlimitní, je to naprosto legální. Má to atest a hlavně: krásně to voní!

ORGANIC

Organický, vyrobený z organické hmoty.

Organická hmota je buď živočišného nebo rostlinného původu. Pro ilustraci je to například kravský hnůj. V našem případě jsou tou organickou hmotou listy nebo semena bylin nebo plody ovocných keřů nebo stromů. Z nich se pomocí extrakce vyrábí příchutě pro e-liquidy. Živili se jimi dinosauři před sedmdesáti miliony let a i dnes se jimi živí býložravci a všežravci včetně lidí, kterým ještě záleží na tom, co jedí, když všichni ostatní už smířeně polykají geneticky upravenou kukuřici a sóju na palmovém oleji nebo vodou křehčené kuřecí na steroidech.

Ale pozor! To, že je nějaká sloučenina označena jako organická ještě neznamená, že je přírodní. Původní přírodní produkt byl v laboratoři rozebrán na molekuly a když byla rozpoznána a vyseparována požadovaná složka, byla následně vyrobena uměle. Snadněji a ve větším množství.

Například benzylalkohol se přirozeně vyskytuje v některých rostlinách, jako organická sloučenina se vzorcem C6H5CH2OH se však vyrábí uměle a najdete ho v čistících prostředcích nebo parfémech, do mnoha syntetických příchutí a liquidů se legálně přidává pro zintenzivnění vůně. Rizika: podráždění očí, selhání dechu, nízký krevní tlak, křeče a ochrnutí. Pěkné, že? 

NATURAL

Přírodní, vyrobený z přírodních materiálů.

Přírodním materiálem jsou v našem případě listy tabáku nebo bylin, ovocné plody nebo koření, čili organická hmota rostlinného původu. Jako organické nebo přírodní jsou hrdě označovány všechny příchutě z kategorie extrakt/macerát. Výrobci jako italská La Tabaccheria, německý Tobacco Time nebo belgický Tobacco Bastards se dokonce netají tím, že jejich příchutě jsou ručně vyráběné. Ruční výroba a přírodní původ jsou totiž přednosti, nikoliv nedostatky.

EXTRACT

Česky i slovensky extrakt.

Je to jednoduše výluh či vývar, složitě: za pomoci kapalného rozpouštědla získaná chuťová nebo barevná složka z pevné organické hmoty, vyseparovaná za tepla nebo za studena v závislosti na použitém druhu média (líh, voda, glycerin, propylenglykol, plyn) a způsobu extrakce (digesce, perkolace, superkritická extrakce atd.). Jedním z mnoha způsobů extrakce je tzv. macerace. Řadí se mezi nejjednodušší a pro naše potřeby zároveň nejvhodnější metody extrakce.

MACERATE

Macerát je výsledek macerace, česky vyluhování. Takže prostě výluh.

Maceráty na bázi propylenglykolu – jsou-li určeny pro vaping a nikoliv pro potravinářskou výrobu nebo gastronomii – v žádném případě neobsahují a ani nemohou obsahovat alkohol, akrolein, aceton, acetoin, diacetyl, acetylpropionyl atd. Do příchutí označovaných jako ORGANIC NATURAL EXTRACT (krátce macerát) totiž nejsou přidávána žádná ochucovadla, stabilizátory ani zvýrazňovače, jejich chuť, barva i vůně jsou čistě přírodního původu. 

E-LIQUID

Slovensky kvapalina, česky kapalina přímo určená k použití v elektronických cigaretách. Je to směs propylenglykolu a rostlinného glycerinu obohacená o nějakou příchuť (organickou nebo syntetickou, jak jsme si výše vysvětlili) a případně nikotin. Odpařením pomocí žhavícího tělíska v e-cigaretě vzniká aerosol ne nepodobný tabákovému dýmu. Jeho inhalací kuřák/vaper vstřebává do těla nikotin a získává dojem jako z kouření. V podstatě je to jediný zaručený prostředek plně a spolehlivě nahrazující kouření.

E-liquid ani jeho páry neobsahují a technicky ani nemůžou obsahovat škodliviny obsažené v cigaretách, protože ty vznikají hořením. Smiřme se s tím, že spaliny obsažené v tabákovém dýmu v našich náplních do e-cigaret jednoduše nejsou.

___

Tak jsme si snad udělali trochu jasno v pojmech. Je ještě mnoho anglických výrazů běžně užívaných ve světě vapingu, ty však už většinou nesouvisí s příchutěmi nebo nepotřebují vysvětlení. Mnohé výrazy však vapeři užívají zbytečně vzhledem k tomu, že pro ně máme české a slovenské ekvivalenty. Například „resin“ je prachsprostá umělá (syntetická) pryskyřice a slavný „stabwood“ (stabilizované dřevo) je jednoduše větev nebo kořen touto umělou pryskyřicí zalitý. Donut je děravá kobliha s polevou namísto náplně a vyslovuje se donat.

Mohli bychom takto pokračovat ještě dlouho, ale to už by bylo na jiný článek – o tom, že by bylo milé, kdyby popularizátoři vapingu a recenzenti mohli ve svých článcích a videích překládat alespoň názvy zahraničních příchutí. Protože Strawberries (na obrázku) jsou české nebo slovenské jahody a od toho máme rodný jazyk, abychom ho používali.

Přeju pěkné dny a dobrou chuť.

Nejnovější články

Zanechat komentář

Rychlý kontakt

Tento formulář použijte v případě, že máte dotaz nebo speciání přání.

Nejde přečíst? Změnit text. captcha txt
0

Začněte psát a stiskněte klávesu Enter pro vyhledávání

slavohoffer49418149843 413aa1568c h