Především si řekněme, že cigarety a tabák pro ruční výrobu cigaret není totéž! Když výrobci tabáku před pár desítkami let vymysleli cigarety, byl to zásadní přelom. Pro kuřáky větší lákadlo, pro výrobce vyšší zisky. Strojově vyráběné cigarety ovšem musely mít a mají jisté „přednosti“. Musely být jedna jako druhá, musely vypadat lákavě, musely kuřákům vonět, po zapálení nesměly samovolně uhasínat, nesměl jim upadávat popel – zapalte si cigaretu a odložte ji do popelníku. Jak ji položíte, tak uhoří. Krásně, souměrně a kompletně.

Jak toho výrobci docílili? Aditivy. Chemickými přísadami, které tabák určený pro ruční výrobu z velké části neobsahuje. Tabák pro ruční výrobu cigaret totiž vůbec nemusí splňovat ty vysoké nároky kladené na krásné a dokonalé strojově vyráběné cigarety. Když si balíte ručně, jak si to upatláte, tak to máte. Chcete tenkou, máte tenkou. Zhasla vám? Zapálíte si znovu. Odpadl vám snad oharek a propálil kalhoty? Vaše blbost. Vždycky máte možnost zbavit se těch nedostatků a koupit si krásné a dokonalé cigarety.

Tabák pro ruční balení cigaret je mnohem starší produkt než strojově vyráběné cigarety. Některé tabáky obsahují ochucovadla, většina výrobců ale spoléhá samozřejmě na chuť samotných tabáků. A ti nejlepší výrobci používají jen ty nejlepší tabáky, vypěstované a dovezené z různých koutů světa. Pro dosažení co nejlepší a hlavně specifické chuti používají mixy tabáků jedné nebo i více odrůd, sušené různými způsoby, uzené nad ohněm, ale i jen vlhčené čistou vodou a bez jakýchkoliv přísad. Dělají to tak už stovky let a svoje receptury pečlivě střeží.

Opravdu si myslíte, že proslulé značky jako Gauloises nebo Van Nelle či Javaanse Jongens, které jsou na světovém trhu sto, sto padesát či dokonce dvě stě let, stavěly svou popularitu na tom, že přidávaly do tabáku aditiva? Myslíte si, že když ty tabáky kouřili naši otcové a dědové a dědové našich dědů v dobách, kdy je vyráběli pradědové a dědové pradědů dnešních výrobců, že měli páru o chemických přísadách, kterými by bylo dobré ty tabáky „vylepšit“? Myslíte si, že proslulí výrobci během staletí nějak zásadně měnili receptury svých legendárních výrobků? Já si to nemyslím. A nemyslím si, že by přidávali do svých produktů jedy. Jejich zájem je prodávat, ne zabíjet.

Můj praděd si jako voják rakousko-uherské armády prošel frontou první světové, po celý život si balil a dožil se krásných třiaosmdesáti.

Tím nechci obhajovat kouření, to rozhodně ne. Už proto, že dnes máme jinou variantu. Vapování tabákovek jistě nebude neškodné, ale je výrazně méně škodlivé a je především mnohem, mnohem chutnější.

Co kuřáky zabíjí, to nejsou přísady v tabácích. Je to dehet a dým! Teprve složky obsažené v cigaretovém dýmu, které vznikají při spalování, jsou ten problém. Vlezte do hořícího domu. Otrávíte se za dvě minuty. Nadýcháte se spalin a zemřete. A hořící cigareta pod nosem je v podstatě totéž v malém. Ale ještě než do toho hořícího domu vlezete,  zkuste nejprve strávit příjemné odpoledne v místnosti plné veselých vaperů, abyste si před smrtí ověřili, že i kdyby tam nebylo pro samou páru vidět na krok, nestane se vám vůbec nic. Nic!

Výrobci tabáku vědí, že o škodlivosti spalin víte. Jenže vy chcete kouřit, tak kuřte, oni ho budou vyrábět. A nebo vapujte, pokud chcete, pořád ještě vás není tolik, aby to multimiliardový obchod s tabákem výrazně ohrozilo. Jistě, každý kuřák, který přejde na vaping, znamená ztrátu, ale když víme, že tři čtvrtiny z ceny tabáku jdou formou daní do pokladny státu a jen čtvrtinový podíl z ceny jde výrobcům a prodejcům, kdo tratí nejvíc?

Kdo má největší zájem na potírání vapingu? Kdo zakazuje reklamu na elektronické cigarety? Kdo omezuje množství nikotinu v náplních a nařizuje maximální povolené množství kapalin? Kdo vymýšlí stupidní omezení, nařízení, zákazy a příkazy?

Jak si vůbec jeden člověk může myslet, že bude rozhodovat o jiném člověku? O tom, co smí, nebo nesmí? Chápete tu nebetyčnou drzost?

Můžu dát někomu hlas ve volbách, aby mne zastupoval v nějakém shromáždění, ale nikomu jsem ještě nikdy nedal právo rozhodovat o mém životě. Z tohoto pohledu považuju dokument Milion životů za zcela zásadní a pro vaping přelomový. A osobně věřím a doufám, že až jednou poměr vaperů převáží nad počtem kuřáků cigaret, výrobci tabáku sami začnou vyrábět organické tabákovky pod svými značkami. Sám si rád koupím uzený Dram nebo čtvrtinový Javan v trafice nebo u pokladny v supermarketu. Zatím tomu ale tak není a my do té doby musíme bojovat svůj boj za svoje základní lidské, osobní a občanské právo rozhodovat o sobě samých sami a svobodně, nikoliv pod hrozbou sankcí a pokut a trestů.

Je jen a jen naše věc, budeme-li kouřit nebo vapovat a za sebe říkám, že organické tabákovky jsou plnohodnotnou náhradou tabáku, a to dokonce i v případě, že si do liquidu nepřidám žádný nikotin. Ten nikotin, kterým se „zákonodárci“ na celém světě ve snaze omezit či zakázat vaping ohánějí, a který nám na druhé straně vnucují farmaceutické firmy v náhražkách při odvykání kouření, není totiž pro mne jako bývalého těžce závislého kuřáka vůbec to podstatné. Proto jsou všechny ty nikotinové žvýkačky a náplasti a tobolky k ničemu. To podstatné jsou návyky a rituály s kouřením spojené. A ty mi vaping v plné míře nahradil, navíc s lepší chutí. Dál nemám co dodat.

Zde je film v českém jazyce, vzhledem k autorským právům ČT bude ale zřejmě brzy odstraněn…

A zde je film v původním znění s titulky, který by mohl na youtube vydržet spíš. Doporučuju ho už i proto, že neobsahuje nepěkná slova jako „vapák“.

Máte-li k tomu také co říci, přihlašte se k svému účtu na webu Můj tabáček a nechte pod článkem svůj komentář, budu rád. Čím víc se o tom bude mluvit, tím lépe pro všechny ty, kteří zatím kouří a netuší, že pomoc je nadosah. A je jisté, že společně snáz najdeme způsoby, jak se útokům, které ještě nepochybně přijdou, bránit.

Nechceme dopadnout jako chudáci Australané, že ne?

Nejnovější články
Komentáře
  • Ondřej Hrčiak

    Jen mne tak ještě napadá doplnění, které asi napadlo kdekoho. Politici, zvlášť ti délesloužící, propadají dojmu, že jsou neomylní a všemocní. Proto potřebují občas nakopat prdele. Mnozí z těch našich českých a slovenských jsou u koryt třicet let a nabyli dojmu, že jsou elita. Možná nazrál čas jim vysvětlit, že máme republiku a že jejich mandát je dočasný, že jsou občané stejně jako my.

Zanechat komentář

Rychlý kontakt

Tento formulář použijte v případě, že máte dotaz nebo speciání přání.

Nejde přečíst? Změnit text. captcha txt
0

Začněte psát a stiskněte klávesu Enter pro vyhledávání

knihovnajan svoboda