Mnohokrát jsem se za dva roky mého vapování setkal s tím, že nevím co kouřím a že je to hnus. Vlastně mnohokrát častěji, než za 33 let mého kouření tabáku. Lidi mají prostě nedůvěru k tomu novému a tolerují to staré. Kouření je prý hloupé, ale aspoň víš, co kouříš. Tak jsem si to pro sebe shrnul do několika bodů, které předkládám ctěné veřejnosti jako svůj poznatek, svou zkušenost, svůj názor.

Vytvářet a vdechovat dým je jistě nesmysl už z podstaty, ale elektronická cigareta neprodukuje dým. Je to aerosol. Který okolí nesmrdí, nýbrž v závislosti na použitém aromatu naopak voní. A vaperovi navíc i chutná, jinak by to nevdechoval.

V elektronické cigaretě nic nehoří. Nedochází tam ke spalování, ale k odpařování tekutiny při styku se žhavícím tělískem, stejně jako je tomu například u rychlovarné konvice. O elektronické cigaretě můžeme tedy mluvit jako o inhalátoru. A na inhalaci tabáčku oproštěného od spalin neshledávám nic závadného.

Jistě, je tam ten zpropadený propylenglykol a glycerol. S těmi se ovšem potkáváme už dávno všichni na každém kroku. I zarputilí kritici vapingu ho polykají, aniž by to věděli. Tak, a teď k těm výhodám a nevýhodám.

Nejprve nevýhody: 

 1. Prvotní pořizovací náklady jsou celkem vysoké. Dejme tomu tisícovka pro začátek. A koníčkáři tělem i duší tomu propadnou a jako správní sběratelé pořizují nové a nové, lepší a nejlepší elektronické cigarety. No a? Mít hobby je lepší, než ho nemít a unudit se k smrti, takže komunity vaperů jsou už dnes početnější než rybářské a zahrádkářské spolky.
 2. Náplň do elektronické cigarety neseženeme na každém kroku jako kuřáci tabáku. Trafiky preferují IQOS, produkty pro vapery z velké části bojkotují. Pochopitelně, jak vaping získává na oblibě, tabákovým koncernům klesají tržby.
 3. Čelíme stejnému úřednímu antikuřáckému tažení jako kuřáci cigaret. Kde se nesmí kouřit, nesmí se často ani vapovat. IQOS je ovšem mnohdy jako výjimka povolen. Jistě, Tabákové giganty mají dlouhé prsty a klesají jim zisky, proto je potřeba prosadit IQOS.
 4. Nevíme co vdechujeme a nevíme, co to s námi udělá za třicet let. Jistě, to je tvrzení propagátorů IQOSu. Ale je to jen tvrzení. Vědci ještě nedospěli k relevantním závěrům, a zatím ani nemohli, my ale z vlastního pozorování víme, co to s námi dělá nebo nedělá a přizpůsobujeme se tomu.

A teď výhody:

 1. Neběháme každé ráno do trafiky pro retka a neuléháme večer ve stresu s tím, že poslední tři cigára na ráno jsou málo, protože rozumný vaper si liquidy míchá sám a má zásobu na měsíc nebo i na rok.
 2. Neřešíme, jestli poslední stovku v kapse dáme za krabičku cigaret nebo za něco k jídlu. V klidu se najíme – protože rozumný vaper si míchá a má zásobu na rok.
 3. Nemáme plné kapsy bordelu z rozsypaných cigaret. Liquid se nedá v kapse vysypat a za normálních okolností se ani nevylije. Když se vylije, jsme navzdory tomu rádi, že nemáme plné kapsy bordelu. O típlých špačcích po kapsách z ohleduplnosti k přírodě už ani nemluvě.
 4. Nepřetékají nám popelníky na stole, nesmrdí nám načichlé záclony a vlastně celý byt, nemáme zažloutlé prsty a kníry a zuby. Nemáme už ani záněty dásní, a to si čistíme zuby nemlich stejně jako kdysi.
 5. Stejně jako kuřáci si nemůžeme doma zapálit. Můžeme ale svobodně vapovat. Naše protějšky mají radost, že jsme sekli s kouřením a i naše malé děti pravidelně zvedají hlavy od hraček a nadšeně hlásí „Jééé, to voní!“
 6. Nefuníme do schodů a nesípáme před usnutím, protože si už nezanášíme plicní sklípky dehtem. Nechrchláme po ránu, neodplivujeme si na ulici a potichu litujeme ty, které potkáme s cigaretou. Víme, co za peklo zažívají.
 7. Nesmrdíme lidem v okolí jako kdysi, když jsme na poslední chvíli típli a vlezli do vlaku. A abych nezapomněl, nemáme už věčně tu vcelku nepříjemnou pachuť v ústech (zvlášť po ránu) a nepáchne nám dech, takže když na to přijde, dá se s námi z fleku a bez přípravy líbat.
 8. Na rozdíl od kuřáků cigaret víme, že k přechodu na IQOS nás nikdo nezblbne. Jen hlupák si může myslet, že nám nabídne produkt se slisovanou špetkou tabáku napuštěnou v glycerolu a vytáhne z nás víc, než kolik si od nás bral za cigarety. Protože totiž naše denní náklady při celodenním bafání vyjdou s trochou šikovnosti na úsměvných 4 až 8 Kč! A to navíc s tím bonusem, že si chuť i sílu nikotinu můžeme měnit a přizpůsobovat po libosti.
 9. Hřeje nás pomyšlení, že už nepodporujeme vládu a nedotujeme státní kasu 70 korunami z každé vykouřené krabičky cigaret – daně jsou nutné zlo, ale co je moc, to je moc.

Tak to by bylo asi tak všechno. Líbejte se a mějte se.

Nejnovější články

Zanechat komentář

Rychlý kontakt

Tento formulář použijte v případě, že máte dotaz nebo speciání přání.

Nejde přečíst? Změnit text. captcha txt
0

Začněte psát a stiskněte klávesu Enter pro vyhledávání

vapeknihovna