Proč se příchutě různých výrobců tabákových macerátů (ale i různé příchutě od jednoho výrobce) od sebe výrazně liší? Protože obsahují různé odrůdy (byť stejného druhu tabáku) z různých koutů světa. A liší se tím spíš, že mohou obsahovat i různé druhy tabáku v různém poměru. Ať s přísadami ovoce nebo bylin, nebo zcela bez přísad, je to vždy něco jiného. Až na jedinou výjimku. Která to je? Projděme si tabáky jeden po druhém…

VIRGINIA

Jak už název napovídá, Virginia se pěstuje především v americkém státě Virginia, velké plantáže mají i v Severní Karolině a Marylandu, menší i v dalších státech USA. Pěstuje se ale i v Africe, jižní Americe a Evropě.

Virginia je vysoce ceněná pro svou specifickou sladkost. V závislosti na odrůdě a pěstební oblasti jsou sladké více nebo méně s náznakem chutě citrusů, sena, čaje nebo trávy, Virginia ale může připomínat i jemnou skotskou Whisky nebo Bourbon, ač je zcela bez přísad!

BURLEY

Burley je pro jemnou chuť a vyšší obsah nikotinu často přidáván do cigaretových i dýmkových směsí, kterým dodá na výrazné, zemité, kořeněné chuti. Suší se vzduchem, jen k výrobě černého Cavendishe se suší za pomoci ohně, podobně jako Kentucky.

Burley se pěstuje amerických státech Kentucky, Tennessee, Severní Karolina, Virginie, Maryland, Ohio, Západní Virginie, Missouri a Indiana, pro evropský trh se sle dováží především z Malawi, Mexika, Argentiny a Brazílie.

Specifická je pro tabáky Burley chuť oříšků a čokolády, ač jsou zcela bez přísad!

KENTUCKY

Kentucky je vlastně Burley, jen je sušený nad ohněm, takže od hořících dřev přejímá uzenou chuť. Používá se do tabákových směsí a samostatně se ke kouření ani k vapingu nehodí.

CAVENDISH

Je na tom stejně jako Kentucky – používá se do tabákových směsí a samostatně se ke kouření nehodí. Jen nemusí obsahovat zrovna uzený (nad ohněm sušený) Burley. Může být i Virginia nebo Orient. Black Cavendish můžete míchat do směsí, ale i samostatně je opravdu vynikající.

ORIENT

Říkají vám něco pojmy Smyrna, Basma, Drama, Yenidje, Xanthi, Bashi Bagli, Djebel, Dubec?

Jsou to odrůdy orientálních tabáků pěstovaných v Řecku, Makedonii, Turecku a Bulharsku, v menší míře i v Jihoafrické republice. Tyto odrůdy mají tendenci být sladké, aromatické, květinové a nebo zemité.

Orientální tabáky mají nízký obsah nikotinu a proto se snadno kouří, takže se hodně používají v dýmkových i cigaretových směsích.

Například v cigaretách Camel najdete Burley, Orient a Virginii. Zkuste si ho namíchat, je to zábava.

LATAKIA

Latakia je vlastně Orient. Vyrábí se z kyperské odrůdy Smyrna nebo syrské Shek-el-Bint. Specifickým rysem Latakie je černá barva a kouřové aroma vtištěné z hořících aromatických dřev a bylin, protože snopy listů se suší nad ohněm, dokud nezčernají.

Používá se do tabákových směsí a samostatně se ke kouření ani k vapingu nehodí.

PERIQUE

Perique (čti Perik) je tmavě hnědý tabák se štiplavou vůní s velmi výraznou chutí. Používá se do směsí a samostatně ho ocení jen skuteční znalci.

Perique pochází výhradně z jednoho jediného místa na planetě – z oblasti St. James Parish v americkém státě Louisiana, kde se vyrábí stále stejným způsobem od roku 1824. Specifické vlastnosti tamní půdy dodávají tabáku jistou kořeněnost, co ho ale dělá opravdu jedinečným, je jeho zpracování. Listy tabáku jsou po dobu jednoho roku uloženy v dřevěných sudech a fermentovány za pomoci tlaku ve speciálním nálevu, jehož složení je přísně střeženým tajemstvím. Viz video…

Pokusy o pěstování a výrobu tabáku v našich podmínkách jsou veskrze směšné. Doma na vlastní zahradě vypěstovaná Virginia bude ostře štiplavá a v podstatě nepoužitelná. Stejně tak Burley nebo Orient. Nemáme vhodnou půdu ani ovzduší a už vůbec nemáme dostatek slunečního svitu.

Pro všechny výrobce na světě je výroba vlastní příchutě Latakia nebo Kentucky, aniž by nakoupili surovinu od osvědčených tabákových producentů, tudíž bez výjimky absolutně nemožná, a představa, že si třeba proslulá italská La Tabaccheria vyrobí od nuly svůj vlastní Perique, je už doslova absurdní. Jakkoliv to může někomu možná znít nepravděpodobně, surovina pro Můj tabáček a všechny ostatní světové výrobce macerátů v tomto případě pochází od farmáře z Louisiany, a pravděpodobnost stoprocentní shody je velká, protože ti farmáři jsou v St. James Parish všeho všudy jen tři.

Každá příchuť, která nese název Perique, pochází z jedné pěstební oblasti a je vyrobena stejným postupem, od semínka až po konečné zpracování, kterým je v případě vapingu macerace. Jinak tomu ale nebude ani u tabákových příchutí obecně. Vždy je na začátku malé semínko rostliny Nicotiana tabacum a na konci propylenglykol a rostlinný glycerin v elektronické cigaretě.

Chcete tip? 50% Virginie, 25 % Latakia, 25 % Perique. Vynikající.

Nejnovější články

Zanechat komentář

Rychlý kontakt

Tento formulář použijte v případě, že máte dotaz nebo speciání přání.

Nejde přečíst? Změnit text. captcha txt
0

Začněte psát a stiskněte klávesu Enter pro vyhledávání

sniper2opik