Předně si řekněme, že tyto řádky jsou určeny kuřákům. Starým kuřákům. Nebo alespoň dlouholetým kuřákům, kteří už dál z různých důvodů nechtějí kouřit, ale nechtějí opustit svou neřest tak úplně a docela.

Kouřil jsem třiatřicet let a na vaping jsem přešel celkem bolestivě, po ročním snažení metodou pokus omyl. Nechci vás zatěžovat svými strastmi, které mne na cestě k vapingu potkaly, chci vás naopak těchto strastí ušetřit, a tak pokud vážně uvažujete o tom, že praštíte s cigaretami a ušetříte si ty zbytky zdraví a určitě i nějaké peníze (psal jsem tady), věnujte tomu, co vám píšu, soustředěnou pozornost a postupujte podle mého návodu při nákupu první e-cigarety. Nenechte se svést z cesty žádným prodejcem, nenechte si radit vůbec nikým, dokud nebudete poprvé sedět spokojeně v křesle a přemýšlet, co dál potom, co jste prošli uspokojivým vaperským začátkem. Uspokojivým v tom, že vám dá všechno to, co dávaly cigarety. Teprve potom se zajímejte, jak svoje požitky posunout dál.

Protože vaping, to není závislost na nikotinu. To je životní styl. Je to sběratelství, je to kontakt s komunitou, kde najdete podobně „postižené“ jedince, je to neustálý vývoj. Je to i sebevzdělávání a je to i sdílení dojmů, objevování nových a nových chutí a sledování novinek a trendů. Poznáte sami.

Takže.

Musíte vědět, že ve světě vapingu jsou používány tři zásadní zkratky, a to MTL, DL a CC.  Musíte vědět, že každého starého kuřáka cigaret se týká pouze zkratka MTL! Najdete ji u náplní, u atomizérů, u spirálek i u továrních hlav.


MTL, DL, CC?

Co se stane, když si jako kuřák, po léta zvyklý šlukovat, koupíte DL? DL atomizéry jsou o mnoho vzdušnější a náplně do nich tvoří více páry vzhledem k odlišnému složení. Rozkašlete se při každém potahu. A seknete s tím.

DL je víceméně pro mladé, které baví tvořit velké mraky páry a CC pro ty ještě mladší, kteří si hrají s ještě většími mraky a pořádají v tom i trikové soutěže. MTL je vaše volba, chcete-li šlukovat jako při kouření cigarety. Natáhnete do úst, vdechnete a vyfouknete zhruba tolik páry, kolik jste předtím vyfoukli z cigarety dýmu. Budete se divit, efekt je úplně stejný. Takže budeme shánět elektronickou cigaretu pro MTL.

Ještě předtím si ale musíme ujasnit, že pro spokojený vaping jsou důležité dvě věci. Jedna věc je přístroj, druhá věc je to, co do něj lijete, tedy náplň, neboli e-liquid.

Chcete-li šetřit peníze a nervy, nekupujte hotové e-liquidy v prodejnách elektronických cigaret. Ušetříte si zklamání. Devět z deseti e-liquidů na trhu vám nebude chutnat, mnohé budou dokonce tak nechutné, že budete mít tendenci s tím praštit. A to by byla skutečně škoda. Dobře uděláte, když dáte na rady zkušených vaperů na facebooku.

Obecně o vapingu se můžete poradit ve skupině Elektronická cigareta fans CZ/SK, přímo na MTL je zaměřená MTL Vaping CZ/SK a na míchání je E- liquidy – recepty pro vapery CZ. Nejsou pochopitelně jen tři, najdete i další a v některé se jistě usídlíte. Slovakia Vape Zone, Přátelé páry CZ/SK a jiné a jiné, všechny jsou pochopitelně pro dospělé, tedy starší 18ti let.

Každý zkušený vaper vám řekne, že e-liquid je složen ze čtyř ingrediencí a když koupíte každou zvlášť, vyhnete se mnohdy opravdovým nechutnostem a ušetříte navíc ranec grošů (rozdíl může být i sto korun na den). Potřebujete propylenglykol, glycerin, nikotin a příchuť. Všechno se dá koupit snadno a levně a postup najdete na konci článku.


Atomizér – to, co vám dá páru

Pro tuto chvíli necháme náplně stranou a půjdeme se věnovat tomu zásadnímu, kde můžete udělat na začátku chybu, a to je výběr zařízení, tedy elektronické cigarety. Protože jak jsme si už řekli, prodejcům je vcelku jedno, co vám prodají a vy tak můžete hned na začátku vyhodit tisíce za něco, co vám už za pár dní bude k ničemu.

Zařízení, tedy elektronická cigareta se skládá z atomizéru (v něm dochází k odpařování) a gripu, nebo módu (zdroj energie), kterým e-cigaretu ovládáte.

Můžete si pořídit takzvaný set, tj. kompletní e-sigaretu pro začátečníky, ale brzy zjistíte, že to byly vyhozené peníze. Takže potřebujete atomizér a mód.

Atomizér i mód musejí mít v první řadě stejný průměr – 22 nebo 23 nebo 24 mm.

Zdaleka největší možnosti pro začátek skýtají zařízení s průměrem 22 mm. Potřebujete tedy atomizér s tímto průměrem, a to pro jednoduchost obsluhy nejlépe na tovární hlavy, takový, který dobře podá chuť. Napište si Nautilus X. A protože se už během pár týdnů budete chtít posunout dál a budete si chtít motat vlastní spirálky, napište si rovnou i Dvarw MTL. S těmito dvěma atomizéry si vystačíte velmi dlouho, třeba i rok, než se rozkoukáte. Oba jsou jednoduché na obsluhu a oba jsou ve svých kategoriích výkonní pracanti, mají výdrž a dávají vynikající chuť.

Pokud vám není jasné, jaké jsou výhody atomizéru Dvarw MTL oproti Nautilusu X, jsou to především provozní náklady. Do Nautilusu musíte kupovat tovární hlavy (kolem 100 Kč) přibližně dvakrát za měsíc. Dvarw si vystačí s výrazně levnější spirálkou a miniaturním kousíčkem vaty. A spirálky si navíc můžete motat sami – pro MTL vaping postačí tenký nerezový drát, náklady jsou pak skoro nulové. Na druhou stranu osazení Nautilusu X tovární hlavou je otázka minuty i  pro úplného začátečníka, osazení Dvarwa (nebo jiného RTA atomizéru) spirálkou a vatou už vyžaduje jistou zkušenost a cvik.

Později si můžete pořídit ještě tzv. kapací atomizér, který vám poslouží na ochutnávky, ale o tom jindy.


Mód (grip) – zdroj energie s čudlíky nebo bez

Mód potřebujete pro začátek takový, aby vás nebolela jeho ztráta nebo poškození. Bude vám asi často padat z ruky a časté pády na dlažbu nevydrží žádné elektronické zařízení. Potřebujete, aby měl displej, abyste mohli sledovat aktuální výkon a nastavovat jeho hodnoty. Chcete mód, který nebude mít integrovanou baterii, abyste mohli mít nabité baterie v rezervě na výměnu, a musí mít USB vstup pro nabíjení. A jak jsme si řekli, musí mít stejný průměr, tedy 22 mm. Napište si iStick Pico. Barvu módu vyberte podle barvy atomizéru, aby vám to ladilo. Samozřejmě si můžete vybrat i jiný mód, na trhu jsou jich stovky, ale Pico je pro začátečníky jako dělané. Splňuje všechny vaše nároky a je levné a proto zřejmě i celosvětově nejoblíbenější.

K módu s displejem pak můžete pořídit ještě jednoduchý trubkový mód bez displeje a budete tak mít dvě kompletní elektronické cigarety, přičemž jen mód s displejem vám poslouží při osazování a vyžhavování vlastní spirálky v atomizéru Dvarw. Který atomizér pak nasadíte na který mód už bude celkem jedno. Můžete je vzájemně prohazovat podle momentální nálady.

Jednoduché trubkové módy jsou například Atto mod nebo LVS Martian. Oba pohání baterie 18650 nebo 18350 a oba mají čip, který se stará jen o to nejzákladnější: o vaši ochranu – oproti mechanickým trubkovým módům, které žádnou ochranu nemají a kterými si mohou začátečníci těžce ublížit. Na to pozor!

Takže už máme dva atomizéry (jeden na tovární hlavy, druhý na vlastní spirálky) a dva módy (regulovaný s displejem a jednoduchý trubkový) a můžeme se jít věnovat náplním. Jen ještě doplním, že pokud se rozhodnete, že si pro začátek vystačíte jen s jedním zařízením, jednoznačně to musí být regulovaný mód s displejem a atomizér na tovární hlavy.

Pětadevadesát procent elektronických cigaret a souvisejícího zboží se vyrábí v Číně. Vy si první zařízení pravděpodobně pořídíte v Česku nebo na Slovensku (je to rychlejší a pochopitelně dražší), každé další už ale nejspíš objednáte na některém čínském e-shopu (je to výrazně levnější, ale na zboží čekáte zhruba měsíc), například fasttech.com nebo gearbest.com.


Náplně – báze je základ, nikotin je volba

Jestli chcete za elektronickou cigaretu utratit osm set korun nebo osm tisíc, je samozřejmě na vás. Možná jste budoucí sběratel luxusních kousků, možná jste jednoduše snob, tenhle článek je však primárně určen kuřákům, kteří už nechtějí utrácet víc, než je nezbytně nutné.

Pojďme se tedy podívat na náplně.

Už jsme si řekli, že náplň se v zásadě skládá z propylenglykolu, glycerolu, nikotinu a příchutě. První dvě složky jsou nezbytné, třetí – nikotin – je volitelná a záleží jen na vás, jaké množství od 1 do 20 mg/ml chcete užít, pokud vůbec.

První dvě složky dohromady tvoří tzv. bázi, to je základ liquidu. Bázi můžete koupit hotovou (v každém vape shopu, například), nebo si ji můžete sami namíchat. Litrová láhev JustVape MTL (50VG/50PG) vyjde u eJuice na 400 Kč (16 eur). Pokud pro vás není problém slít dvě litrové láhve do jedné dvoulitrové a zamíchat, objednejte propylenglykolglycerol od Fichemy. Zjistíte, že za polovinu ceny získáte dokonce dvojnásobek báze.

Nikotin je dostupný v tzv nikotinových boosterech (v každém vape shopu), krabička s pěti 10ml lahvičkami vyjde na cca 170 korun (7 eur). Chtějte booster o maximální síle: 20 mg/ml. Svojí bází si nikotin naředíte na požadovanou sílu 2 až 6 mg/ml, která je pro MTL vyhovující.

Protože je v Evropské unii prodej nikotinu s větší koncentrací než 20 mg/ml nelegální, mnoho vaperů objednává ze zemí mimo EU, kde je legální prodej 100 i 200 mg/ml. Zdrojem takové nikotinové báze může být HiLiq nebo Chans, naředěním na požadovanou hodnotu 2 až 6 mg/ml se dostanete na opravdu minimální náklady, důrazně však takový nákup nedoporučuji. Ne ani tak proto, že nikotin v takové koncentraci už je skutečně jed, ale proto, že složení kapaliny může a nemusí být v cajku. Jakémukoliv evropskému výrobci můžete zatnout tipec, pokud jeho výrobek prokazatelně poškodí vaše zdraví (to se pochopitelně ještě nikdy nestalo, v Česku a na Slovensku všichni zdrávi), na Číňanovi si ale nevezmete nic. Čína je prostě mimo dosah váš i všech evropských úřadů a soudů.

Příjemné na vapingu je, že můžete volit sílu nikotinu. Můžete libovolně přidávat nebo ubírat, můžete dokonce postupným snižováním dojít až k nule a s vapingem úplně přestat.

Vaping je pěkný koníček, ale je to hlavně funkční způsob odvykání kouření.


Náplně – rozhodující je chuť!

Hotových e-liquidů jsou plné regály. Lahvička s 10 ml kapaliny s borůvkovou příchutí vydrží běžnému vaperovi dva dny a stojí zhruba stovku (4 eura). Jsou pochopitelně i dražší, a příchutí je nepřeberně.

Osobně nechápu, proč bych měl šlukovat jahodový puding, protože když mám chuť na jahodový puding, uvařím si jahodový puding. Stejně jako si uvařím knedlo-vepřo-zelo, když mám chuť. Nechci a nebudu vapovat ani ovocné, ani takzvané buchtovky, ani větrové. Jsem kuřák, chci tabák. Až budu mít chuť na ovoce, zakousnu se do jablka. A většina bývalých kuřáků je na tom stejně, věnujme se tedy „tabákovkám“.

Tabákové příchutě se dělí na syntetické a organické. První jsou vytvořené v laboratoři z něčeho, čemu říkáme „éčka“, druhé, takzvané tabákové extrakty, jsou získávány macerací z tabáku. Obě varianty mají své uživatele, vyzkoušet můžete obě a sami se pak rozhodnout, u které zůstanete.

Pro zastánce přírodních chutí, kteří těžko snášejí umělá dochucovadla a chemické „pachutě“ přicházejí v úvahu pouze tabákové maceráty. A těch je na trhu naštěstí dostatek. Můžete zůstat doma a spokojeně bafat Můj tabáček, nebo si můžete takříkajíc dopřát a objednat v zahraničí. Vybírat můžete mezi italskými značkami La Tabaccheria, Vaporificio, nebo Azhad’s Elixirs, americkou Black Note a nebo německou Tobacco Time, to jen namátkou.

Důležité je vědět, že tabákové maceráty nikotin opravdu neobsahují, ten je nutné koupit zvlášť, už víte asi kde.

Obecně platí, že tabákové maceráty – narozdíl od všech ostatních příchutí – nepotřebují zrání. Jsou vapovatelné hned po namíchání. Dáte-li jim 2-3 dny, neuškodí jim to. Můžete je nechat ležet i měsíc a jsou tací, co je nechají ležet i půl nebo tři čtvrtě roku a teprve pak jsou skutečně spokojení.

Fakt je ten, že pokud vám nechutná hned po namíchání, nebude vám chutnat ani po tříměsíčním zrání. Chuť se prostě nezlepší! Když tabákový extrakt na bázi propylenglykolu (PG) smícháte s vaší neochucenou bází v poměru 1/10, stane se pouze to, že se vždy deset molekul PG nasycených tabákovou chutí smíchá s padesáti molekulami PG bez chuti a padesáti molekulami glycerolu (VG). O tuto chuť se časem s původně neochuceným PG podělí, VG však dál zůstane chutí víceméně nedotčený.

Kvalitní macerát poznáte bezpečně. Každá jedna ochucená molekula z deseti odpařených stačí na to, aby dopravila na vaše patro dostatek dobré tabákové chuti. Chutná vám? V tom případě nemusíte řešit zrání. Nechutná? Zvolili jste pro vás nevhodný tabák (místo tmavého světlý anebo naopak), nebo jste se sekli ve výběru značky. Ne všechno, co se tváří světově, světové skutečně je. Anebo jste namíchali špatný poměr VG/PG na dané množství příchutě. Stane se.

U různých výrobců jsou doporučené koncentrace různé, Můj tabáček se ředí na 10 % při poměru 50/50, nebo 15 % při poměru 70/30 – v tomto případě dáváme více příchutě, protože převládá glycerol, který, jak už víme, obtížně absorbuje chuť a proto prakticky žádnou nenese.

Rada na závěr? Při výběru se řiďte ohlasy a hodnocením předchozích nakupujících. Nejlépe přímo v recenzích u konkrétních produktů na stránkách daného výrobce nebo na sociálních sítích. Ne krásně napsané marketingové texty nebo zaplacené promo u profesionálních recenzentů, ale reálné zkušenosti běžných uživatelů vám ušetří čas, peníze a hlavně zklamání.

A nevěřte všemu, co vám na YouTube říkají všehoznalci. Protože ne, Latakia opravdu není vhodná k bafání. Slouží k namíchání vlastního mixu (například 70 % Virginia, 20 % Burley a 10 Latakia – to za pokus stojí), Latakia samostatně určitě ne.

Dobrou chuť.


Návod na přípravu vlastního e-liquidu

Příklad 1: 100 ml liquidu pro MTL (poměr 50 VG/50 PG, nikotin 2 mg/ml)

Do 100 ml lahvičky nalijte 10 ml tabákové příchutě, přidejte 10 ml glycerinu, vlijte 10 ml lahvičku nikotinu 20 mg/ml (booster 50/50) a dolijte 70 mililitry nulové báze 50/50. Řádně protřepejte.

Příklad 2: 50 ml liquidu pro MTL (poměr 50 VG/50 PG, nikotin 8 mg/ml)

Do 50 ml lahvičky nalijte 5 ml tabákové příchutě, přidejte 5 ml glycerinu, vlijte dvě 10 ml lahvičky nikotinu 20 mg/ml (booster 50/50) a dolijte 20 mililitry nulové báze 50/50. Řádně protřepejte.

Příklad 3: 100 ml liquidu pro DL (poměr 70 VG/30 PG, nikotin 4 mg/ml)

Do 100 ml lahvičky nalijte 15 ml tabákové příchutě, přidejte 25 ml glycerinu, vlijte dvě 10 ml lahvičky nikotinu 20 mg/ml (booster 70/30) a dolijte 40 mililitry nulové báze 70/30. Řádně protřepejte.

Liquid je k použití cca po půlhodině, je ale samozřejmě lepší nechat ho několik dní uležet – je těžké to vydržet, platí ale, že ze 100 ml lahvičky je vždy těch posledních 10 mililitrů nejlepších!

K co nejjednodušší přípravě liquidu mějte po ruce:

  1. Lahvičku pro míchání, pokud možno s měrkou – nemusíte pak používat stříkačku
  2. Lahvičku s tabákovou příchutí
  3. Lahvičku s glycerolem
  4. Lahvičku s nikotinovým boosterem 50/50 (pro MTL) nebo 70/30 (pro DL)
  5. Lahvičku s nulovou bází (poměr glycerolu a propylenglykolu si namíchejte podle účelu (50/50 pro MTL nebo 70/30 pro DL)

Propylenglykol, glycerol a nikotin už víte, kde nakoupit. Destilovanou vodu (Aqua purificata) seženete v každé lékárně.

Nejnovější články
  • Petr

    Souhlas s doporučením. Jen bych těm co přechází z cigaret na éčko doporučil vyšší obsah nikotinu v liquidu. Pro začátek třeba na 12 mg/ml. Aby se jim nestalo, že bafají celý den a mají pocit „nedokouřenosti“. Vždy se dá přidat či snížit obsah nikotinu podle toho jak se cítíme. ?

  • lukas.67

    Musím se vším souhlasit. Nechat se ukecat na DL, které bylo podle některých na chuť nejlepší, byla chyba. Vapoval jsem asi 5 let DL a nemohl jsem se zbavit chuti na tabák. Ani tabákovky z toho nechutnaly tak, aby mi to dokázalo nahradit cigaretu, takže jsem si pořád balil oblíbené tabáky. Až jsem se jednou naštval, začal prohlížet recenze, návody a po krátkých uvahach jsem si koupil svůj první motací atomizér na MTL „a hele, ono to chutná úplně jinak“ . Najednou ta chuť uleželého tabákového liquidu vynikla a od té chvíle jsem si už nezapálil. Už jsou to 3 měsíce. Ta chuť mě nadchla natolik, že budu kupovat RDA atomizér a ochutnávat další a další tabáčky, ale jen maceráty. Před tím jsem vůbec nevěřil, že chuť hořícího tabáku může něco nahradit. Chuť tabákového macerátu bez dalších chemických dochucovadel, zvýrazňovačů chuti atd., je daleko čistší a chutnější a hlavně bez rušivých chutí a zápachu hořícího papírku. No a popravdě tomu přispěl velkou měrou i dokument „boj o miliardu životů“ a boj tabákového a farmaceutického průmyslu proti vapingu. Jen si spočítejte kolik peněz jste s tímto molochem vyměnili za problémy s dýcháním, za snižující se kapacitu plic, astmatické problémy, několik druhů rakoviny atd….
    Budiž tento článek inspirací těm, kteří stále váhají zda dál kouřit, nebo vapovat a stále neochutnali ten pravý tabáček, nebo pro ty, kteří se bojí zkusit DIY atomizér a regulovatelný mód s vyměnitelnou baterií. Návodů a povídání o tom je na youtube plno, párkrát se build povede, párkrát ne, brzy to ale vychytáte a zvládnete i poslepu. A že je to drahé? Není… Já jsem prokouřil měsíčně 2000,- když byly nervy, tak i 3000,-. Můj první motací MTL atomizér berserker mě stál 650,-, mód Istick Pico včetně baterie 21700 stál 1100 Kč. Základní nářadíčko do 300,-. Pak vata, spirálky, boostery, báze, aroma a byl jsem na 3000,-. Pak už stačí jen kupovat příchutě a boostery a nic vám nebrání užívat si tabáčky. Vážně se toho nebojte, vyplatí se to. Nebo pro úplný začátek lze zakoupit nějaký POD, nebo AIO systém za cenu okolo 500,-, ale ten vám velice rychle přestane stačit a začnete se pohlížet po něčem lepším a POD nebo AIO si necháte jako nouzovku, nebo ho pošlete o dům dál. Takže směle do toho, přestaňte kouřit a začněte se rozmazlovat a vychutnávat.

Zanechat komentář

Rychlý kontakt

Tento formulář použijte v případě, že máte dotaz nebo speciání přání.

Nejde přečíst? Změnit text. captcha txt
0

Začněte psát a stiskněte klávesu Enter pro vyhledávání

eroll macrychle sipy m