V Česku a na Slovensku a pravděpodobně na celém světě snad není člověka, který by se v uplynulých týdnech nedozvěděl, že používání elektronické cigarety je životu nebezpečné. Hysterie zachvátila nejen veřejnost, ale i vaperskou komunitu. Tak si shrňme, co o tom víme a co nevíme.

  1. USA zachvátila panika. Vaping zabíjí. První lidé zemřeli, stovky dalších byly hospitalizovány.
  2. Byli to uživatelé elektronické cigarety nebo vaporizéru.
  3. Náplň obsahovala nelegální látky nebo látky zdravotně závadné.

To je ve stručnosti veškerý obsah všech zpráv, které jsme se mohli dočíst a doslechnout v médiích. A to bylo také zadání pro PR agentury. O tyto tři body se opřete a vytvořte zprávu, která obletí svět. Důvod? Klesají nám zisky, potřebujeme nutně odvrátit pozornost od škodlivosti cigaret.

Trvale a nezadržitelně totiž stoupají počty kuřáků, kteří končí s cigaretami a přecházejí na vaping. Mnohem méně škodlivý a nesrovnatelně levnější způsob kouření.

Novináři, ale především bývalí novináři přeběhlí na lépe placené pozice u PR agentur, odvedli vskutku mistrovskou práci. Podařilo se jim úplně otočit skóre. Už nezabíjejí cigarety, už zabíjí vaping. Miliony, které každoročně zemřou na následky kouření ztratily váhu, teď je důležitý neblahý osud osmi Američanů, kteří zemřeli na záhadnou plicní nemoc v důsledku inhalace nelegální látky pomocí vapovacího zařízení.

Jenže co je vapovací zařízení? A jakou nelegální látku inhalovali?

Vapovací zařízení může být elektronická cigareta, ale také vaporizér. Ten, ač pracuje na jiném principu a také účel jeho používání je jiný, je na první pohled k nerozeznání od elektronické cigarety a jen zkušený vaper pozná, že se ve skutečnosti o elektronickou cigaretu nejedná. Vaporizér nemá nádržku pro e-liquid, neboli kapalinu. Místo ní má malý zásobník na suché byliny nebo olej. Žhavením dochází k zahřátí keramického tělíska a z bylin či oleje se uvolní požadovaná látka. A jsme u toho. Ta suchá bylina je v zásadě marihuana, olej je buď výtažek z marihuany, nebo jeho syntetická napodobenina. Cílem uživatelů vaporizérů totiž není nekouřit. Cílem je zhulit se. Asi ne vždy, ale ve většině případů jistě. Stačí se porozhlédnout po youtube.

Jestli se opravdu jednalo o vaporizér nebo si ti nešťastní Američané naplnili olejem určeným pro vaporizéry svoji elektronickou cigaretu zatím nevíme. Možná dokonce nějaký šílenec zaplavil trh náplněmi pro Juul, aby významně poškodil nejpoužívanější americkou značku podů a tím i tamní vaping jako takový. Co víme bezpečně je, že tou nelegální látkou byl olej vitamínu E s obsahem syntetické CBD a THC, omamné látky obsažené v marihuaně. V tom případě se ale nejednalo o vaping, ale o užívání omamných látek, co zabíjelo. Nemá to nic společného s nikotinem, glycerolem, propylenglykolem a jakoukoliv potravinářskou nebo přírodní příchutí pro elektronické cigarety. Nemá to nic společného s tabákovými maceráty nebo tabákem, nemá to souvislost s nekouřením nebo vapingem.

Jakákoliv souvislost s celosvětovou vaperskou komunitou byla vyloučena. Do té doby trvale rostoucí zájem o vaping ale už byl podlomen. Je na nás, vaperech, pokusit se tu mediální hysterii utišit. Česko a Slovensko neleží na americkém kontinentu a ani uživatelů omamných látek v naší populaci není tolik. Na následky inhalace páry u nás nikdo nezemřel a hlášeno nebylo ani jedno onemocnění v důsledku používání elektronických cigaret. Všichni naši vapeři, co jich jen je, hlásí vše v pořádku, zdraví slouží.

Anebo dál vyživujme kauzu. Vzhlížejme ke Spojeným státům a začněme zvažovat zákaz ochucených náplní, nebo rovnou začněme kriminalizovat vaping. A dělejme, že nevíme.

V žádném z našich měst nikdy nedošlo k masovému vraždění a střelbě do lidí, jako to zažívají obyvatelé USA běžně. Jen za těch pár týdnů, co běží kauza „Vaping zabíjí“, dvě města na území USA zažila jatka s desítkami mrtvých. Ale koho to zajímá?

Zakažme vaping! A podpořme naopak zbrojní průmysl. Volný prodej automatických zbraní a střeliva po vzoru USA by výrazně pomohl ekonomice. Vždyť na zbrojním průmyslu celá ekonomika USA vlastně stojí. A návratem k cigaretám pozvedneme tabákový průmysl, z něhož všechny vlády světa těží.

Jen za dobu potřebnou k napsání tohoto článku zemřelo na následky kouření cigaret po celém světě možná sto lidí. A my – díky vapingu – jsme zatím přežili.

Nevadí. Pojďme se teda postřílet!

Foto: Neil. Moralee on VisualHunt / CC BY-NC-ND

Nejnovější články

Zanechat komentář

Rychlý kontakt

Tento formulář použijte v případě, že máte dotaz nebo speciání přání.

Nejde přečíst? Změnit text. captcha txt
0

Začněte psát a stiskněte klávesu Enter pro vyhledávání

bers driptip6549012645 36e91db44e b