Tohle musíte vidět… Martin Noid Lebeda se zřejmě rozhodl, že s konečnou platností rozlouskne problém, který nás několik měsíců trápil a týral. Jako první a zatím jediný český vaper udělal naprosto zásadní krok, kterým se z prostého youtubera posunul na úplně jiný level a stal se skutečným novinářem. Protože česká i slovenská média trvale referovala o záhadných úmrtích vaperů v USA tak jak referovala, totiž ve smyslu „nevapujte a raději kuřte, protože cigarety zabíjejí pomalu, zatímco elektronická cigareta hned“, zvedl telefon a udělal rozhovor s odbornicí na slovo vzatou, s profesorkou medicíny na 1. Lékařské fakultě a lékařkou z Centra pro závislé na tabáku ve Fakultní nemocnici v Praze doc. MUDr. Evou Králíkovou, CSc.

Pusťte si to a poslouchejte pozorně…

Z rozhovoru jasně zaznívá to, co jsem psal opakovaně ve svých článcích, že totiž záhadná plicní onemocnění končící nezřídka smrtí, která byla v posledních několika měsících hlášena z USA a medializována po celém světě, vůbec nesouvisí s vapingem!

Nebyly to elektronické cigarety, co lidem poškodilo zdraví, a nebyly to ani náplně do elektronických cigaret na bázi PG a VG. Ať už od velko- nebo malovýrobců, certifikované ani necertifikované! To, co zabíjelo, byla lidská blbost. Ti Američané inhalovali THC – výtažek z marihuany na bázi olejů. Olejů!

Totiž… Omamnou látku THC z marihuany (ani nikotin z tabáku) prostou macerací v propylenglykolu nezískáte, a propylenglykol není olej! Chceš se zhulit, blbče? Elektronickou cigaretou to prostě nejde! Pro nás ostatní platí, že si můžeme sami doma libovolně míchat jakékoliv příchutě a nikotinu si dopřávat podle potřeby, ale používáme látky pro elekronické cigarety určené, tj. vždy jen propylenglykol a glycerol ve vhodném poměru.

Vdechování výparů oleje s acetátem vitamínu E kvůli obsahu THC (omamné látky) za účelem zhulení se je s prominutím debilita, kterou odneslo 50 lidí životem a další tisíce zdravotním postižením možná do konce života. V Česku ani na Slovensku naštěstí žádné podobné případy hlášeny nebyly. Jednak proto, že v našich končinách drogové závislosti nejsou až tak rozšířené, ale velmi pravděpodobně i proto, že máme youtubery jako je Martin Noid Lebeda, kteří začátečníkům, kteří končí s cigaretami a přecházejí na vaping, věnují soustavnou pozornost a jsou nápomocni radou i ve vaperských komunitách na Facebooku, viz jeho skupina Přátelé páry.

Díky, Martine.

 

Nejnovější články

Zanechat komentář

Rychlý kontakt

Tento formulář použijte v případě, že máte dotaz nebo speciání přání.

Nejde přečíst? Změnit text. captcha txt
0

Začněte psát a stiskněte klávesu Enter pro vyhledávání

siskuliendominik martini