Že je tabák ve skutečnosti docela dost krásná kytka, to už jsme si mnohokrát říkali, viďte? A pokaždé se našel někdo, kdo to nevěděl.

Z botanického hlediska je zajímavé, že pouze dva druhy rodu Nicotiana se používají v tabákovém průmyslu, a to Nicotiana tabacum (tabák viržinský) a Nicotiana rustica (tabák selský), desítky dalších se ke kouření nevyužívají a můžete je najít jako planě rostoucí v přírodě nebo jako okrasné šlechtěné rostliny v městských parcích. Tabák má totiž velice hezké květy a dá se snadno pěstovat pro radost i doma na balkóně.

A z geografického hlediska je zase důležité vědět, že viržinský tabák se vždy ponejvíc pěstoval v jižanských státech USA, zatímco domovinou selského tabáku jsou země Orientu a pěstuje se nejvíc v Turecku, Řecku a na Balkáně. Odtud označení Orient.

Další a další nové poddruhy (či odrůdy) se v různých pěstitelských oblastech světa vyvinuly během staletí vlivem rozdílných klimatických podmínek a způsobů pěstování. Málokdo přitom ví, že Virginia není jen jedna. Různé její odrůdy se označují jako žlutá, oranžová, červená, hnědá atd. Za samostatné odrůdy jsou někdy mylně označovány některé tabáky, které odrůdami nejsou, jako například Kentucky, o kterém málokdo ví, že to je vlastně Burley, jen je dosušovaný nad ohněm a získává tak svoji specifickou uzenou chuť.

Svoje typické vlastnosti a tím i výraznou odlišnost získávají tabáky mnohdy až právě způsobem sušení: vzduchem (typicky Burley), teplem (typicky Virginia), ohněm (Kentucky, Latakia, Cavendish, Java) nebo sluncem (Orient) a především dalším zpracováním, například lisováním v kořenícím nálevu (Perique).

Virginia a Burley nebo Orient jsou jako základní druhy tabáku obsažené takřka ve všech továrních cigaretových i dýmkových směsích. V cigaretách jsou střídavě doplněné o Kentucky nebo Javu (skvělý uzený tabák z Indonézie) v dýmkových směsích je doplńuje střídavě Latakia, Perique nebo Cavendish. Cubano, Brazil jsou doutníkové tabáky používané i do dýmky.

Naprosto zásadní je pro každého vapera informace, že Latakia a Perique se samostatně nepoužívají, přidávají se výhradně jako kořenící složka do směsí. Jejich absolutní odlišnost není ve vapingu až tak očividná a vapovat se samostatně dají – zachutnají málokomu, ale jsou vapeři, kteří Latakii zbožňují a objednávají po pěti i deseti kusech. Každopádně je dobré tyto extrémní tabáky doma mít, protože už přidání malého dílu Latakie k Orientu udělá se směsí divy. Perique třeba pomůže vytvořit velice zajímavou americkou směs přidáním k Virginii.

A tím jsme se dostali k vlastnímu míchání.

Svět kuřáků není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Slovo „tabák“ obsahuje tolik chutí, barev a tónů, že okusit je všechny je prakticky nemožné. Všichni producenti se už po staletí předhánějí v tom, aby zákazníkům přinesli další a další nové zážitky, vytvářejí nové a nové směsi, přírodní neochucené, ale i ochucené třeba ovocem. A vedle továrních směsí vznikají i směsi autorské, protože o totéž se snaží i sami kuřáci, kteří ve snaze najít pro sebe dokonalou chuť míchají z čistých jednodruhových tabáků vlastní směsi. A totéž se děje ve světě vapingu. Výrobci usilují o dokonalost.

Proč se nepokusit o totéž?

Stoprocentně platí: Sto lidí, sto chutí. Žádný komerční výrobce nemůže nikdy vytvořit příchuť, která by zachutnala všem, a protože vedle továrních směsí máme k dispozici i čisté tabáčky z kategorie PURE, otevírají se tím pro odvážnější vapery nové možnosti. Umíchat si vlastní směs, se kterou budu opravdu spokojený, budu se k ní rád a pravidelně vracet a užívat si dokonalé chvíle blaženosti, to chce trpělivost a na začátku trochu více odvahy, nic víc. Snad jen trochu peněz na pořízení kompletního sortimentu PURE. Virginia, Burley, Kentucky, Orient, Latakia, Brazil, Cubano, Black Cavendish a Perique lze v zásadě míchat kterýkoliv s kterýmkoliv v libovolných kombinacích, ale jistá pravidla platí – o těch si však víc řekneme až jindy.

Na míchání vlastních směsí není nic složitého. Naopak je to zábavné a do vaperského života to vnáší nový rozměr v pestrosti tabákových chutí. Které notabene jdou ještě rozšířit o maceráty ovoce, oříšků, bylin a koření. Devět PURE tabáčků spolu s těmito dochucovadly (tzv. přísadami/aditivy) skýtá nekonečné možnosti kombinací. A hlavní přednosti výsledného produktu? Vaper se vyhne nepříjemnému chemickému ocásku, který je typický pro syntetické příchutě, a jeho okolí nevnímá žádné pachy nebo vůně, což je naopak typické právě pro organické příchutě.

Kdo se míchání bojí, připadá mu složité nebo se tabáčkem nechce zabývat do hloubky, ten se může podržet osvědčených továrních směsí (blendů). I ty se rozlišují geograficky. Jiné složení má Americká směs, jiná je typická Holandská směs a jiná je Anglická směs atd., ale to souvisí s oněmi pravidly, o kterých si povíme jindy.

Tvůrci slovutných značek jako Camel, Javaanse Jongens, Samson, Van Nelle nebo Gauloises svoje směsi pilovali generace po generaci třeba i 150 let tak, aby byly dokonalé (to je možná důvod, proč se dědův Taras Bulba na trhu nějak neudržel), při výběru stačí se rozhodnout, jestli si chci pochutnat spíše na sladkém, výrazně kořeněném nebo uzeném, vybírejte z kategorie BLEND.

Nabídka tabáčků v této kategorii se stále vyvíjí a mění, a také se postupně zužuje ve prospěch Pure tabáčků, ale ty nejoblíbenější zůstávají. Dobrou chuť.

Pokud vás zajímá pokračování, klikněte si na 2. díl.

Foto z mého balkónu. O.

nikotiana a kentucky

Nejnovější články

Zanechat komentář

Rychlý kontakt

Tento formulář použijte v případě, že máte dotaz nebo speciání přání.

Nejde přečíst? Změnit text. captcha txt
0

Začněte psát a stiskněte klávesu Enter pro vyhledávání

retka red blu 6mkvety s orientem