Slyšeli jsme každý možná tisíckrát, že vapeři upřednostňující MTL jsou orientovaní spíše na příjem nikotinu, zatímco takzvané DL upřednostňují vyznavači hustší páry plné chuti. Prý více páry rovná se více chuti. Jde o naprostý nesmysl, který si vyvrátíme celkem snadno. Nám, zkušeným vaperům, jsou tyhle mýty šumafuk, ale začátečníkům to může pomoci v rozhodování před pořízením první e-cigarety. Tak se na to podívejme…

DL vs. MTL

MTL – je technika vapování totožná s kouřením cigaret, kdy se dým šlukuje.

Jako kuřáci jsme šlukovali. Dým z cigarety jsme nejprve vtáhli do úst a teprve potom vdechli do plic. A teď to děláme stejně. Za tím účelem si pořizujeme e-cigarety a atomizéry určené pro MTL.

DL – je technika vapování totožná s kouřením vodní dýmky, kdy se dým vdechuje.

Například v Turecku je to po staletí běžná věc a muže sedící kolem vodní dýmky tam můžete vidět na ulici běžně i dnes, u nás se ovšem nepoužívala vůbec. Zavedly ji a zpopularizovaly v zásadě až nově zřizované čajovny před historicky nedávnou dobou. Jejími uživateli byli a jsou téměř výhradně mladí lidé a těm prvním, kteří s ní takto přišli do styku, může dnes být kolem čtyřicítky. Jsou zvyklí dým vdechovat a potíže s přechodem z kouření na vaping vnímají oproti kuřákům cigaret úplně jinak.

Kuřák vodní dýmky nikdy není tolik závislý na kouření a nemá takovou potřebu nikotinu jako kuřák cigaret. Vodní dýmka je spíše o životním stylu než o neřesti a závislosti. Středoevropský kuřák vodní dýmky nekouří ani tak často, ani tak intenzivně jako kuřák cigaret. Z vodní dýmky se potahuje pomalu a dlouze, s dlouhými pauzami, a to jednou až sedmkrát týdně hodinku u šálku čaje, zatímco z cigarety krátce a rychle, navíc pokud možno čtyřicetkrát nebo i šedesátkrát denně, prostě tři krabičky cigaret, že?

Liquid určený pro MTL (šlukování)  se míchá obvykle v poměru 1:1 neboli 50 VG/50 PG. Obsahuje tedy stejný díl propylenglykolu i glycerolu a protože propylenglykol je tou složkou, která nese chuť, je tato chuť obsažena v každé druhé mikrokapičce odpařeného aerosolu.

Naproti tomu liquid určený pro DL (potah přímo do plic) se míchá obvykle v poměru 70 VG/30 PG, převažuje tedy glycerol, který sice lépe tvoří páru, ale chuť vstřebává a nese jen velmi nerad. Proto je také na trhu tak zoufale málo příchutí na bázi 100 % glycerolu. Jejich výroba je tak časově náročná, že se to prostě nikomu nevyplatí. Tyto příchutě na bázi glycerolu jsou určeny alergikům, kteří těžko snášejí propylenglykol. Míchají se proto jen s glycerinem a demi vodou (demineralizovaná voda je významově totéž co destilovaná, byť technologie výroby je jiná, v lékárnách je k dostání pod názvem Aqua purificata), míchat je s běžnou bází s propylenglykolem a používat jako běžnou příchuť je hřích.

Navíc, chce-li uživatel DL zařízení mít stejný chuťový požitek jako uživatel MTL, musí v jeho liquidu být o 50 % více příchutě a liquid musí nějakou dobu takzvaně zrát, aby nějaký díl chuti vstřebal i glycerol. A to může trvat třeba i rok! Ani tak ale nemůže nikdy být požitek stejný. Vdechovaná pára totiž ústy jen proletí tam a zpět. Ne že by na jazyku a patře žádná chuť neulpěla, rozhodně jí ale naše receptory v tom fofru nezachytí tolik, jako při šlukování, kdy se pára před vdechnutím opakovaně mnohokrát za sebou kumuluje v dutině ústní a chuť tak ulpívá na chuťových receptorech naprosto spolehlivě.

DL technika je kromě toho po všech stránkách nevýhodná a pro bývalé kuřáky cigaret nevhodná. Pomineme větší spotřebu energie a rychlejší opotřebení baterií, stejně jako rychlejší opotřebení spirálek nebo žhavících hlav a mnohonásobně větší spotřebu liquidu – DL technika především neposkytne uživateli takový přísun nikotinu, který kuřák při přechodu na vaping potřebuje. Doporučené množství nikotinu pro DL liquidy jsou 2 miligramy na mililitr, u MTL není v zásadě problém ani 18 miligramů – takové množství nikotinu z DL zařízení vdechnout nezkoušejte, nejde to! Ty záchvaty kašle za to prostě nestojí…

Jestliže MTL liquid snese hodně nikotinu, vůbec to neznamená, že tu možnost musíte využít. Naopak, jeho množství lze postupně snižovat z 18 mg/ml na 8, 6, 3 a 1,5 a třeba už za rok se můžete soustředit jen a výlučně na chuť tabáčku s obsahem 0mg/ml (takže bez nikotinu a bez závislosti).

MTL zařízení navíc můžete používat i jinak. Kromě kuřáků vodní dýmky a cigaret jsou také kuřáci dýmky a doutníků (slovensky cigar), a ti nešlukují. Je-li to váš případ, DL zařízení vám není k ničemu, MTL je správná volba. Dým (v našem případě páru) vtáhnete do úst, chvíli necháte působit a vyfouknete bez toho, že byste vdechli. Požitek z chuti tabáku budete mít stejný, jako z dýmky nebo doutníku.

Dobrá zpráva pro milovníky dýmek je, že i mezi českými a slovenskými vapery jsou výrobci tzv. e-Pipe zařízení, pěkné kousky vyrábí třeba Puma Dedek.

Zařízení pro MTL rozlišíte od DL na první pohled: většinou má menší nádržku pro liquid a vždy má delší a užší náústek s výrazně menším otvorem pro průchod páry. Proč? Protože více páry rovná se více chuti je matematická blbost.

___

Pro názornost ještě jednoduchý příklad míchání pro MTL: 

Do připravené stomililitrové lahvičky vlijete

  • 10 ml tabáčku (jednu lahvičku)
  • 10 ml glycerolu (důvod je ten, že tabáček obsahuje 100% propylenglykol)
  • 30 ml nikotinu ( tři lahvičky boosteru 50/50 o síle 20 mg/ml)
  • 50 ml báze 50/50

Zamícháte a máte 100 ml liquidu 50/50 o síle 6 mg/ml. Vapovat můžete hned, žádné zrání není potřeba.

___

Text vychází ze znalostí a zkušeností autora a je to jen autorův subjektivní názor. Ne, není to absolutní dogma, které se nesmí porušit nebo se posunou magnetické póly země a ze země začne stříkat svěcená voda. Vapujte co chcete a jak chcete, hlavně že chutná.

___

Photo credit: Vaping360 on Visualhunt / CC BY-ND

Nejnovější články

Zanechat komentář

Rychlý kontakt

Tento formulář použijte v případě, že máte dotaz nebo speciání přání.

Nejde přečíst? Změnit text. captcha txt
0

Začněte psát a stiskněte klávesu Enter pro vyhledávání

jahodysniper2