Maceráty jsou jedinečné v tom, že jejich chuť je autentická. Chutnají tak, jak chutná předloha. Jenže ouha, špiní vatu. Ano, je to tak. Je to nevýhoda, jenže ne jen macerátů a ne jen tabákových a ne všech ve stejné míře. Tabákové maceráty špiní vatu v závislosti na použitém druhu nebo odrůdě tabáku, protože ne všechny odrůdy jsou stejně sladké. Žlutá Virginia obsahuje více cukru než hnědý Burley a vatu tudíž špiní rychleji. Popovídejme si o tom…

Mnozí se mylně domnívají, že špinění vaty je dáno barvou macerátu, že světlé špiní méně a tmavé více, ale je to paradoxně právě naopak. Proto například Latakia, která je černá jako noc, vatu prakticky nešpiní, spíše ji obarví. Obsahuje totiž výrazně méně cukru než třeba nejběžnější a nejoblíbenější světlá Virginia. Totiž to, co špiní vatu, je cukr zkaramelizovaný na spirálce během odpařování. To je důvod, proč jsou černé tabáky jako třeba chuťově naprosto úžasný Dram – můj dlouhodobý osobní favorit – v pohodě použitelné i v atomizérech s tovární hlavou, zatímco světlá Virginia poměrně drahou tovární hlavu znehodnotí třeba už po pěti odpařených mililitrech.

Někdo tomu říká bordel, jiný špína, ve skutečnosti je to ale vcelku neškodný karamel, v podstatě dětská laskomina, kterou naše prababičky vyráběly rozpečením cukru v troše vody a v gastronomii se využívá dodnes naprosto běžně.

Všimli jste si jistě někdy při smažení cibule, že se na spodku hrnce tvoří tmavý nápek. To je ono, zkaramelizoval přírodní cukr obsažený v cibuli, s tabákem je to stejné. Rostliny tabáku prostě obsahují sacharidy (škroby a cukry), s tím nikdo nic nenadělá, to je příroda.

Cukr se napeče na spirálku, poté se uvolní a skrze vatu se přívodem liquidu dostane zpět do tanku, to jsou ty tmavě zabarvené vzlínající flíčky, které možná občas pozorujete skrze čiré sklo v atomizéru a říkáte si co to sakra je za bordel, to je i důvod, proč liquid v tanku – pokud jen doléváte a nevyměňujete vatu – postupně tmavne.

Pokud se snažíte o dobrý základ do guláše, onen zkaramelizovaný cukr využijete. Během míchání cibule ho ode dna hrnce pečlivě odškrabujete, protože víte, že právě díky němu získá guláš potřebnou chuť a pěknou barvu. Já vím, my tu nejsme kvůli guláši…

Chce-li se vaper postupnému tmavnutí liquidu v atomizéru vyhnout, doporučuje se používat nízkokapacitní atomizér (s obsahem dva mililitry namísto pěti, velkokapacitní squonk už vůbec ne) a pravidelně jednou denně vyžhavit nebo vyměnit spirálku a vatu. Dejme tomu vždy po deseti odpařených mililitrech. To by ostatně měla být samozřejmost u všech liquidů, ne jen u tabákových macerátů, protože ne že by se nám to třeba s jahodovou příchutí stát nemohlo.

Z výše popsaného logicky vyplývá i důvod, proč jsou tabákové maceráty vhodné na MTL (šlukování) a méně už na DL (mraky).

Faktory, znevýhodňující DL atomizéry jsou každému zkušenějšímu vaperovi zřejmé: výkon použitý na spirálce, kapacita tanku a složení liquidu. Pro MTL nejen že postačí výrazně nižší výkon, ale především použijeme řidší liquid v poměru 50/50, menší podíl glycerolu v liquidu znamená, že si vystačíme s menším množstvím příchutě (5 až 10 %). Že glycerol tvoří více páry, zatímco propylenglykol nese chuť, každý ví, takže proč je nutné zvýšit množství příchutě nejméně na 15 procent při použití na DL (70/30 VG/PG) si nemusíme vysvětlovat. Více příchutě znamená více napečeného cukru a to znamená nutnost častější výměny vaty.

Takže ano, tabák, stejně jako cibule (kdo by to byl řekl?), přirozeně obsahuje cukr. Některý méně, jiný víc. Pokud rádi sladké, můžete si dopřát, každá sranda ale něco stojí a pro milovníky tabáku to někdy platí dvakrát. Bohužel.

Leda že vám vyhovuje karamel na spirálce, v tom případě peklu zdar.

Foto: micadew / VisualHunt / CC BY-SA

Nejnovější články
 • lukas.67

  Ahoj, přemýšlel jsem o nějakém squonku, protože jsem si hodně oblíbil RDA. Zatím mi nevadí párkrát denně kapat, ale přecijenom se občas stane, že v práci mám čas jen na pár potahů a na dokápnutí vůbec a zrovna jsem na suchu. 10ml squonk by už byl moc? To se ten bordel může dostat i zpět do lahvičky? Pokukuju například po Dovpo Topside 10ml

  • Ondřej Hrčiak

   Čekal jsem pár dní, že odpoví někdo jiný, protože já žádný squonk nemám a nejsem teda ten pravý, kdo by mohl poradit. Řekl bych ale, že když se pravidelně po pár odvapovaných mililitrech mění vata, nemá co špinit. Vysmátí jsou ovšem ti, kteří používají mesh naostro.

 • Honzál

  Ahoj, dotaz, který tabák špiní vatu málo? Z tech co jsem měl, mi přišel camel, ze moc nespini, každopádně chtěl jsem vyzkoušet zlatý list medový, jak je na tom on?

  • Ondřej Hrčiak

   Žádný tabákový macerát od žádného výrobce nešpiní málo, ale je fakt, že ty nejčernější špiní nejmíň. Zlatý list je na tom zhruba stejně jako Cumel. Zlatý list ovšem dochází a nebude.

Zanechat komentář

Rychlý kontakt

Tento formulář použijte v případě, že máte dotaz nebo speciání přání.

Nejde přečíst? Změnit text. captcha txt
0

Začněte psát a stiskněte klávesu Enter pro vyhledávání

dominik martinihrako 1